تبلیغات
بانک اطلاعاتی مهندسی صنایع

  • مدیریت

با توجه به اینکه سایت های آپلود سنتر اکثرا ف ی ل ت ر  شده اند ، لذا عکس ها و بعضی از فایل های موجود دچار مشکل است ، با عرض پوزش از شما ، در اسرع وقت لینک ها را اصلاح خواهیم کرد.

-  چنانچه در دانلود مقالات ، جزوه ها و ... موجود با مشکلی مواجه شدید ، میتوانید از طریق فرم تماس با ما یا قسمت نظرات مربوط به همان مطلب ، درخواست لینک دانلود دیگر نمایید

کاربردهای ضروری یک رزومه کاری

 

عنوان مقاله : کاربردهای ضروری یک رزومه کاری

نویسنده : الناز طالب زاده ( مترجم )

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.تقریباً تمام افراد می‌دانند كه رزومه برای انجام مصاحبه ضروری است، اما همگی آن‌ها درك درستی از سایر كاربردهای رزومه كه به اندازه مصاحبه اهمیت دارد ندارند. در واقع رزومه ...

برای مطالعه ی کامل این مقاله بروی ادامه مطلب کلیک نمایید ...


مقدمه

تقریباً تمام افراد می‌دانند كه رزومه برای انجام مصاحبه ضروری است، اما همگی آن‌ها درك درستی از سایر كاربردهای رزومه كه به اندازه مصاحبه اهمیت دارد ندارند. در واقع رزومه شكل دهنده ساختار مصاحبه می‌باشد و به نحوی عمل می‌نماید كه در ذهن مصاحبه كننده باقی مانده و او را برای استخدام شما توجیه می‌كند. با این اوصاف یك رزومه خود چهار كاربرد دارد كه هر یك از دیگری متمایز بوده و دارای اهمیت می‌باشد.


1. اولین كاربرد یك رزومه این است كه برای مصاحبه دعوت می‌شوید.

بزرگترین چالشی كه رزومه‌تان با آن روبرو خواهد بود، رقابت مستقیم است. در واقع بایستی مصاحبه را در یك رقابت و جنگ رودرو با سایر رزومه‌هایی كه حتی ممكن است بسیاری از آن‌ها متعلق به داوطلبانی با شرایط و توانایی‌های بهتری از شما باشد، برنده شود. برخی از صنایع و مشاغل از جمله شركت‌ها و سازمان‌های تكنولوژی و فوق‌العاده موفق روزانه به صورت ناخواسته بیش از 1000 روزمه دریافت می‌كنند.
وجود تنها چند نكته قابل توجه و برجسته می‌تواند این امكان را برای شما فراهم آورده كه برای مصاحبه دعوت شده و همان یك فرد خوش‌شانسی باشید كه از بین آن 1000 نفر شغل مورد نظر را به دست می‌آورید.

نوشتن یك رزومه خوب مستلزم این است كه بدانید بعد از ارسال رزومه چه اتفاقی برای آن می‌افتد. اما بررسی رزومه توسط اشخاص به روشی متفاوت صورت می‌پذیرد. آن‌ها تنها چند ثانیه صرف رزومه كرده و بعد به راحتی آن را كنار می‌گذارند

با بررسی اشخاص تنها با 10 خط اول مشخص می‌گردد كه شما برنده‌اید یا بازنده. یك شخص هیچ‌گاه برای آنكه دریابد آیا شما همان فرد مورد نظر هستید یا خیر تمامی خطوط رزومه را بررسی نخواهد كرد.

در بعضی از كشورها رزومه‌ها توسط نرم‌افزارهای كامپیوتری و سپس اشخاص دسته‌بندی می‌گردند كه لازم است در اینگونه رزومه‌ها لغات كلیدی از مشاغل و موقعیت‌هایی كه داشته‌اید را در هر جا كه دوست دارید و یا مناسب می‌دانید، بنویسید و مطمئن باشید كه نرم‌افزار آن را خواهد یافت.

البته یك رزومه نویس ماهر و زیرك راه‌های خلاقانه و زیركانه‌ای خواهد یافت تا تمامی كلمات را به نحوی بنویسید كه نرم‌افزار همان‌گونه كه برایش برنامه‌ریزی شده است بتواند آن‌ها را بیابد.

رزومه نحوه مصاحبه شما را شكل می‌دهد.

اكثر مصاحبه‌كنندگان مستقیم سراغ مسابقه و تاریخچه شغلی‌تان می‌رود و در خصوص آن‌ها سوال‌هایی می‌پرسند. توجه داشته باشید كه رزومه نباید تمامی موارد یا به عبارتی جواب تمام سوال‌ها را در برداشته باشد تا خودتان بتوانید برای توضیحات بیشتر صحبت نمایید. از طرف دیگر رزومه نباید گنگ، نامفهوم و یا گیج‌كننده باشد.
نكته قابل توجه در اینجا این است كه باید از رزومه خود تعداد زیادی كپی تهیه نمایید. برخی از مصاحبه‌كنندگان تنها یك نسخه از رزومه را درخواست می‌كنند و برخی دیگر چندین نسخه از رزومه را می‌خواهند در واقع به نوعی می‌خواهند حافظه شما را امتحان كرده و صحت مطالب و موارد مندرج در رزومه را بفمند. هوشیار باشید.


2. رزومه شما را در ذهن مصاحبه‌كننده حك می‌كند

تحقیقات نشان می‌دهند بعد از ترك مكان مصاحبه، رزومه می‌تواند به طور غیرقابل باور شما را در ذهن مصاحبه‌كننده حك نماید. داوطلب با یك رزومه خوب به عنوان شخصی حرفه‌ای، آراسته، باهوش و زیرك به نظر می‌آید و برعكس داوطلبی با یك رزومه ضعیف به عنوان شخصی نامرتب، معمولی و با عدم آمادگی كافی به نظر می‌آید البته صرف از نحوه حضور داوطلب در زمان مصاحبه می‌باشد. كه البته تعداد اندكی از داوطلبان متوجه نقش مهم و كاربردی رزومه هستند.

یك استثنای مهم كه در رابطه با موارد بالا وجود دارد آن هنگامی است كه مصاحبه‌كننده در حین مراحل مصاحبه متوجه این موضوع گردد كه شما یا دروغ می‌گویید و یا در مورد آن مواردی كه نوشته‌اید بیش از حد اغراق كرده‌اید. در چنین صورت فوق درست نبوده و تمام برنامه‌ریزی‌ها به هم می‌ریزد و متأسفانه باید بگویم كه شخصیت شما زیر سوال می‌رود.


3. در نهایت، رزومه می‌تواند توجیهی برای استخدام شما باشد

چرخه استخدام روز به روز گسترده‌تر و طولانی‌تر می‌شود. در واقع افراد بیشتر در امر استخدام دخیل می‌باشند و هر فردی نگران آن است كه مبادا مرتكب اشتباهی گردد چنانچه استخدام شما عمل اشتباهی باشد، حیران این اشتباه كار آسانی نخواهد بود. در هر شركت یا سازمان افراد بسیاری در سطح بالاتری از شما قرار دارند كه بدون اینكه حتی برای یك بار شما را ملاقات كرده باشند برای استخدام شما مهر تصدیق می‌زنند. هر چه در نوشته رزومه دقت بیشتر به خرج دهید، تصمیم‌گیری در مورد شما آسان‌تر خواهد بود و یك رزومه اشتباه می‌تواند همه چیز را در مورد شما خراب كند.

البته داوطلبانی كه توسط دوستان یا آشنایان معرفی می‌گردند و یا آندسته از افراد كه یا اشخاص آشنا مصاحبه می‌كنند، به درستی متوجه اهمیت و ضرورت یك رزومه رقابتی و خوب نمی‌شوند. احتمالاً دوست شما واقعاً شما را دوست دارید اما شخص دیگری نیز وجود دارد كه باید در مورد شما توجیه شود. در واقع شما را به فردی معرفی می‌كند كه هیچ وقت شما را ندیده است.

هنگام نوشتن رزومه به یاد داشته باشید، آن چیزی را بنویسید كه می‌خواهید برایتان انجام شود. چنانچه اهداف خود را بشناسید و بدانید كه از رزومه‌ خود چه می‌خواهید، در راستای اهداف خود به بهترین شغل ممكن دست خواهید یافت.

ترجمه: الناز طالب‌زاده
منبع : www.bazarekar.ir

مقالات مرتبط :
- همه چیز در مورد یک رزومه قوی (سند سوابق کاری)
- راهكار های مناسب برای پیدا كردن شغل