تبلیغات
بانک اطلاعاتی مهندسی صنایع

  • مدیریت

با توجه به اینکه سایت های آپلود سنتر اکثرا ف ی ل ت ر  شده اند ، لذا عکس ها و بعضی از فایل های موجود دچار مشکل است ، با عرض پوزش از شما ، در اسرع وقت لینک ها را اصلاح خواهیم کرد.

-  چنانچه در دانلود مقالات ، جزوه ها و ... موجود با مشکلی مواجه شدید ، میتوانید از طریق فرم تماس با ما یا قسمت نظرات مربوط به همان مطلب ، درخواست لینک دانلود دیگر نمایید

برنامه ریزی پروژه با استفاده از متدولوژی RUP

 

عنوان مقاله : برنامه ریزی پروژه با استفاده از متدولوژی RUP

نویسنده : آرمین قادری

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.


این مقاله برای مدیران پروژه و مدیران توسعه نرم افزار كه قصد دارند برای پروژه خود برنامه ریزی كنند نوشته شده است و یك رهیافت تمرینی برای برنامه ریزی پروژه بر اساس دیسیپلین‍های مدیریت پروژه RUP را تشریح خواهد كرد.

برای مطالعه ی کامل این مقاله بروی ادامه مطلب کلیک نمایید ...


چکیده

برنامه ریزی پروژه یك فعالیت بنیادی برای توسعه نرم افزار است. برنامه ریزی مناسب كمك می‍كند كه كار تیم پروژه برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در یك بازه زمانی به درستی انجام گیرد. این مقاله برای مدیران پروژه و مدیران توسعه نرم افزار كه قصد دارند برای پروژه خود برنامه ریزی كنند نوشته شده است و یك رهیافت تمرینی برای برنامه ریزی پروژه بر اساس دیسیپلین‍های مدیریت پروژه RUP را تشریح خواهد كرد. همچنین چگونگی ایجاد یك برنامه پروژه coarse-grained و برنامه تكرار برای هر فعالیت به منظور بومی سازی برنامه ریزی فرآیندها برای یك محیط توسعه مخصوص را تشریح می‍نماید.

یكی از بزرگترین مشكلات مدیران در برخورد با یك تیم پروژه توسعه نرم افزار غیر قابل مشاهده و غیر قابل لمس بودن آن است. پروژه توسعه نرم افزار بر خلاف ساخت یك پل است كه هر فردی می‍تواند پیشرفت آن را مشاهده نماید. به خاطر اینكه نتیجه فیزیكی پروژه توسعه نرم افزار همانا اجرای برنامه كاربردی است كه به صورت مداوم توسعه می‍یابد و به آسانی قابل مشاهده نیست و خیلی سخت است كه بتوان وضعیت پروژه را تشخیص داد و یا اینكه تصوری از پیشرفت فیزیكی آن را در ذهن متصور بود. برای مقابله با این خصوصیت نامریی بودن، اولین وظیفه در پروژه استفاده از abstraction است. به عنوان نمونه معمار یك مدل UML دارد، آنالیست یك مدل نیازمندی‍ها یا use case، آزمونگر یك برنامه تست دارد و برنامه پروژه نیز ابزار معادلی برای مدیریت پروژه است. آن (ابزار) خلاصه سازی یا مدلی است برای مدیر پروژه كه با آن كار كند و یا آن را با تیم به اشتراك بگذارد و به منظور اجرای آنالیز پیچیده و فشرده از آن استفاده كند.

در محیط‍های جدید توسعه‍ای نرم افزار، برنامه پروژه یا Project Plan به عنوان وجود دیدگاهی پارامتریك از یك پروژه به منظور اشتراك و دستیابی تیم قطعی است.

یك برنامه پروژه خوب عملكردها و یا وظایف زیر را اجرا می‍كند:

- كمك به مدیر برنامه ریزی به منظور كنترل جریان نقدینگی و برنامه ریزی پروژه

- برقراری ارتباط به منظور تعیین اینكه چه چیزی در چه زمانی تحویل داده خواهد شد

- تعیین اینكه كدام یك از منابع بایستی در دسترس باشند و چه زمانی به آن‍ها نیاز است

- كمك به جلوگیری برخورد و تصادم بین منابع رقابتی در فعالیت‍های متفاوت

- كمك به تیم برای درك اینكه چه كسی چه كاری را در پروژه انجام می‍دهد

- تولید اساس و پایه برای اندازه گیری درصد پیشرفت و هزینه

- دادن نقاط بحرانی به برنامه ریز برای پشتیبانی برنامه ریزی مجدد فعالیت‍ها

- كمك به مشتری و مدیریت برای اینكه مشاهده كنند چه چیزی به اشتباه در زمان اجرای پروژه، اتفاق افتادیك برنامه پروژه خوب دارای مشخصات كلیدی زیر است:

- برنامه بایستی مقصد محور باشد، به عبارتی بایستی مشخص كند كه چه چیزهایی بایستی در پروژه تحویل داده شوند. اگر برنامه‍ای كه مورد استفاده است بخواهد به عنوان یك محرك تیم برای حركت به سوی اهداف تعریف شده كمك كند، بایستی مقاصد روشنی را، هم برای تیم و هم به صورت انحصاری به منظور تعیین كارایی آنها در برابر برنامه، تولید كند

- برنامه بایستی مدیر پروژه را قادر به درك این مطلب كند كه كدام یك از اعضا تیم در حال كار بر روی كدام یك از وظایف هستند و چه وابستگی بین وظایف وجود دارد

- برنامه بایستی دیدگاه‍های مختلفی از اطلاعات را بر اساس نیازهای مشتریان، اعضا تیم و مدیریت تولید كند. به عنوان مثال بایستی یك برنامه coarse-grained، یك برنامه artifact، یك برنامه delivery و یك لیست كارهایی كه بایستی انجام شوند از بین چیزهای دیگر را تولید كند

- برنامه بایستی از لحاظ زمانی و موارد تحویل داده شده قابل اندازه گیری باشد. اغلب وقتی در رابطه با درصد پیشرفت فیزیكی سوال می‍شود، مدیر پروژه می‍تواند گزارشی از زمان و هزینه خرج شده ارایه دهد. اما نمی‍تواند از نظر كمی بگوید كه چه مقدار از سیستم تحویل داده شده است. این مطلب كه الان در چه وضعیتی از پروژه هستیم و اینكه چه مواردی تحویل داده شده است و یا چه مواردی در شرف تحویل است، برای مدیر پروژه و اعضا تیم مهم است.

- برنامه بایستی به روز باشد، بایستی به برنامه‍های واقعی كه در پروژه اجرا می‍شوند متصل باشد، به گونه‍ای كه مدیر پروژه بتواند درصد پیشرفت را تشخیص دهد. اگر یك برنامه پروژه در زمان تشخیص كارایی سطح دوم باشد، به صورت صحیح استفاده نشده است.مشخصات یك پروژه RUP

یك پروژه RUP دارای دو جنبه اساسی است كه برای برنامه پروژه مهم است:


- پروژه‍های RUP تكراری هستند

- پیشرفت پروژه، بر اساس نقاط بحرانی واضح اندازه گیری می‍شود


توسعه تكراری

اكثر پروژه‍های RUP به صورت تكراری تعریف می‍شوند. RUP یك فرآیند افزایشی است كه در آن پروژه به فازهای مختلف و تكراری شكسته می‍شود. تكرارها ریسك محور هستند – به عبارتی در جهت تخفیف ریسك – و هر یك بایستی یك برنامه اجرایی را تحویل دهند كه قابل شرح و قابل تست بر اساس نیازهای پروژه و usecase ها باشد.

مدیر پروژه از برنامه‍های تكراری برای مدیریت پروژه استفاده می‍كند. عموماً كارها و فعالیت‍های خارج از یك برنامه تكرار جزو تعهدات نیست.

یك برنامه تكرار:

- شرح مختصری برای فازهای كاری در آینده نزدیك را تهیه می‍كند

- تعریف نقش كاركنان درگیر، فعالیت‍های لازم و محصولات قابل تحویل در یك تكرار

- مجموعه‍ای واضح و روشن از رئوس مطالب و ضوابط ارزیابی كه بوسیله آن‍ها بتوان در طول تكرار و در انتهای ارزیابی پیشرفت را تشخیص داد

- تعریف تاریخ‍های شروع و پایان مشخص و تاریخ‍های تحویل

تشخیص سایز و تعداد تكرارهای مورد نیاز یك پروژه در ادامه این مستند تشریح خواهد شد.


نقاط بحرانی


متدولوژی RUP برای توسعه پروژه‍ها چهار فاز شناسایی كرده است. هر فاز از یك منظر مشخص كه مرتبط است با تعدادی نقاط برجسته بر روی تیم پروژه تمركز می‍كنند. این نقاط كلیدی و برجسته به مدیریت پروژه كمك می‍كند تا پیشرفت پروژه راتشخیص دهد و مطمئن شود كه پروژه قابلیت‍های مورد نیاز را با كیفیت تحویل خواهد داد. فازها و مواردی كه آن‍ها بر آن متمركز می‍شوند عبارتند از:

- فاز آغازین

تمركز این فاز بر روی درك قلمرو و محدوده پروژه است

- فاز جزییات

در انتهای این فاز بایستی معماری و نیازمندی‍های محصولاتی كه می‍بایست تولید شوند، شناسایی شده باشد

- فاز ساخت

در این فاز نرم افزار بایستی ساخته و تولید شود

- فاز گذار

در این فاز نرم افزار بایستی ترخیص و به مشتریان تحویل داده شود

در مفهوم توسعه تكراری، نقاط كلیدی یك فاز بر روی تمركزهای آن فاز تمركز می‍كند. هر تكرار پروژه را از میان نقاط كلیدی و یا بحرانی حركت می‍دهد. برای مثال، تكرار در داخل فاز آغازین بایستی ساخت یافته در حول درك محدوده پروژه باشد. 


منبع :  Iranpmis.ir

مقالات مرتبط :
- متدلوژی RUP چیست ؟
- روش زنجیره بحرانی (Critical Chain) ، رویكردی جدید در مدیریت پروژه
- خصوصیات و روش های حل مساله زمانبندی چند پروژه ای با محدودیت منابع