تبلیغات
بانک اطلاعاتی مهندسی صنایع

  • مدیریت

با توجه به اینکه سایت های آپلود سنتر اکثرا ف ی ل ت ر  شده اند ، لذا عکس ها و بعضی از فایل های موجود دچار مشکل است ، با عرض پوزش از شما ، در اسرع وقت لینک ها را اصلاح خواهیم کرد.

-  چنانچه در دانلود مقالات ، جزوه ها و ... موجود با مشکلی مواجه شدید ، میتوانید از طریق فرم تماس با ما یا قسمت نظرات مربوط به همان مطلب ، درخواست لینک دانلود دیگر نمایید

17 اصل کار تیمی

 

عنوان مقاله : 17 اصل کار تیمی

نویسنده : عزیز كیاوند ( مترجم )

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.

 

اگر كسی همه صفات یا ویژگی مورد بحث در این كتاب را در خود جمع داشته باشد، مطمئن باشید كه نقش تیمی خود را خوب بازی خواهد كرد...

برای مطالعه ی کامل این مقاله بروی ادامه مطلب کلیک نمایید ...

نویسنده : جان ماكسول
مترجم : مهندس عزیز كیاوند
ناشر : نشر فرا

كشور ما ایران یكی از كشورهایی است كه دارای سابقه و فرهنگ كار تیمی است. در ساختار اجتماعی سنتی ما بویژه در جماعتهای روستایی و عشایری كه قرنها ستونهای بنای اجتماعی بوده‌اند، بسیاری از كارها به شكل تیمی و با همكاری انجام شده است. اما فرهنگ و نگرش كار تیمی تا حدی كه پاسخگوی نیازهای كنونی باشد قوام نیافته است

كتاب 17 اصل كار تیمی، به سه مقدمه و 17 فصل، در 224 صفحه ترجمه و منتشر شده است. جان ماكسول نویسنده كتاب پرآوازه صفتهای بایسته یك رهبر در كتاب 17 اصل كار تیمی رمز و راز این كار را با خوانندگان در میان می‌گذارد و تاكید دارد كه در یك سازمان اهمیت تشكیل تیم از تولید محصول كمتر نیست.
كشور ما ایران یكی از كشورهایی است كه دارای سابقه و فرهنگ كار تیمی است. در ساختار اجتماعی سنتی ما بویژه در جماعتهای روستایی و عشایری كه قرنها ستونهای بنای اجتماعی بوده‌اند، بسیاری از كارها به شكل تیمی و با همكاری انجام شده است. اما فرهنگ و نگرش كار تیمی تا حدی كه پاسخگوی نیازهای كنونی باشد قوام نیافته است.

این كتاب با برخورداری از بینش و راه و رسم كار تیمی در جامعه صنعتی - جامعه‌ای كه دست كم از نظر سازماندهی نظام تولید به سوی آن حركت می‌كنیم - به ما كمك می‌كند.
به نظر نویسنده همین كه الگوی رفتار خود را بر پایه انتظار خویش از رفتار اعضای تیم بنا نهادید، و 17 صفت ضروری برای بازیگران تیمی را مبنای كار قرار دهید. تا به اعضای تیم خود كمك كنید كه صرف‌نظر از میزان استعداد خود اعضای مؤثرتری باشند، و اگر خواستید بازیگرانی جدید از بیرون بیاورید، كتاب را دریافتن بازیگرانی مورد استفاده قرار دهید كه قبل از هر چیز به تیم و كار گروهی می‌اندیشند.
اگر كسی همه صفات یا ویژگی مورد بحث در این كتاب را در خود جمع داشته باشد، مطمئن باشید كه نقش تیمی خود را خوب بازی خواهد كرد.

1- ساز و كار و انعطاف‌پذیرند :

كار تیمی با خشكی و انعطاف‌ناپذیری سازگار نیست. جلو خشونت خویش را می‌توان گرفت، بر ترس می‌توان چیره شد و تنبلی را با حربه انظباط از خود دور كرد، اما خشكی دماغ علاجی ندارد، و بذر اندام را در درون خود دارد. اگر بخواهید با دیگران كار كنید و در تیم عضوی مؤثر باشید باید از انطباق بر تیم ابایی نداشته باشید. بازیگران سازگار و انعطاف‌پذیر تیم :
الف - آموختن را دوست دارند.
ب - احساس امنیت می‌كنند.
پ - خلاق هستند.
ت - خدمت به مردم را دوست دارند. (25)


2- هم دست و هم داستانند :

اول باید با یكدیگر كار كرد، بعد با یكدیگر برنده شد. چالشهای بزرگ، كار تیمی بزرگ می‌طلبد، و ضروری ترین صفتی كه تیم را در كارهای دشوار موفق می‌سازد همكاری توأم با همدلی اعضای آن است. همكاری توآم با همدلی یعنی اینكه با دل و جان با یكدیگر كار كنیم. نویسنده نظر داده كه چهار تحول باید رخ دهد تا همكاری اعضای تیم همدلانه شود : (38)

- تحول در برداشت و بینش - به اعضای تیم به چشم همكارانی همدل بنگرید نه به چشم رقیب.

- نگرش - اگر بخواهید ذهنیتی پیدا كنید كه خود و اعضای تیم را به جای رقیب مكمل یكدیگر بدانید به حمایت از اعضای تیم روی آوردید.

- كانون توجه - به جای خود، تیم را در كانون توجه قرار دهید.

- به نتیجه بیندیشید - همكاری و همدلی، چند را، چندان می كند.


3- تعهد پذیرند :

لحظه‌ای كه خود را به انجام كاری متعهد می سازید، خداوند هم به یاری می‌آید دستهایی به یاری می‌آیند كه اگر تعهدی نداشتید نمی‌آمدند. بسیاری از مرد تعهد را از دریچه احساس خود می‌نگرند.
احساس آنها راهنمای انجام تعهد است. اما تعهد راستین چیزی دیگر است. تعهد امری احساسی نیست بلكه ریشه آن در منش ماست. تعهد معمولاً درگیر و دار سختی خود را نشان می‌دهد. تعهد به استعداد و توانایی بستگی ندارد. تعهد بر اثر انتخاب ایجاد می‌شود، نه بر اثر شرایط و تعهدی می‌ماند كه مبتنی بر ارزشها باشد. زیرا پذیرش تعهد یك چیز است و پایبندی به آن چیز دیگر. (46)

4- ارتباط برقرار می‌كنند :


تیم یعنی یك جان در چندین بدن. مثل خردمندان فكر كنید، اما با مردم به زبان خودشان حرف بزنید. جان كلام جان كلام این است كه كار تیمی نمی‌توان كرد، مگر اینكه بازیكنان با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. اگر ارتباط نباشد تیمی در كار نیست، بلكه جمعی از افراد هستند كه پیوندی با یكدیگر ندارند.ارتباط باز پایه‌های اعتماد را محكم می‌سازد. داشتن مقاصد پنهان، و ایجاد ارتباط از طریق شخص ثالث مناسبات تیم را تضعیف می‌كند. مردم به كاری كه در آن به بازی گرفته شوند دل می دهند. (61)

5- لایق و باكفایت هستند :

اعضای باكفایت هر تیمی توانایی و صلاحیت انجام كار را در بهترین وجه ممكن آن دارند. آدمهای لایق و با كفایت تعالی طلب هستند. تعالی، ارزش ما را بر پایه توانایی و ظرفیت خود ما می‌سنجد. آدمهای با كفایت به متوسط قانع نمی‌شوند. نیروی خود را بر كار خویش متمركز می‌سازند و در طبق اخلاص می‌گذارند. آدمهای با كفایت، كیفیت كار خود را پایین نمی‌آورند. (71)

6- قابل اعتماد هستند :

از آنهایی كه بحث و استدلال می‌كنند نترسید، از كسانی بترسید كه در بحث و گفتگو طفره می‌روند. پایه‌های اعتماد به نظر نویسنده عبارتند از :

- انگیزه اصلی - نویسنده نظر داده كه سعی می‌كنم انگیزه‌های خود را در چارچوبی درست قرار دهم و اعضای تیم را نیز تشویق به همین كار می‌كنم. حال اگر كسی باشد كه مصلحت خویش را مصلحت تیم مقدم بدارد قابل اعتماد نخواهد بود.
- مسئولیت - در تحلیل نهایی، صفت مشترك همه آدمهای موفق مسئولیت‌پذیری آنها است. انگیزه به ما می‌فهماند كه چرا اشخاص قابل اعتماد هستند، اما احساس مسئولیت اشخاص نشان می‌دهد كه می‌خواهند قابل اعتماد باشند.
- فكر كردن - قابلیت اعتماد فراتر از مسئولیت‌پذیری است . مسئولیت پذیری باید با فكر همراه باشد تا به درد بخورد.
- پایداری - اگر نتوان بر یاران تیمی همیشه اعتماد كرد، هیچگاه به آنها اعتماد نكنید. پایداری فراتر از استعداد است. منشی را می‌طلبد كه به رغم دشواریها جانزند. (83)

7- انضباط دارند :

در كوره انضباط است كه استعداد به توانایی تبدیل می‌شود. انضباط انجام كارهایی است كه نمی‌خواهید انجام دهید، تا دست به انجام كاری بشوید كه می خواهید انجام دهید. اشخاص باید در سه زمینه انضباط ایجاد كنند تا برای تیم مفید باشند :
الف - انضباط اندیشیدن - اگر ذهن خود را فعال نگاه دارید پیوشته به چالشهایی ذهنی روی می‌آورید و همواره به چیزهای خیر می‌اندیشید؛
ب - انضباط احساسات، نگذارید احساسات شما را از كاری كه باید بكنید باز دارد یا به كاری كه نباید بكنید وا دارد.

پ - انضباط لازم برای اقدام و عمل - تفاوت برنده یا بازنده در عمل و بی‌عملی است. (93)


8- یاران، تیم را بالا می‌كشند :

بر قدر و ارزش یاران افزودن كاری بزرگ است. بیشتر مردم وقتی كه به وضع موجود راضی می‌شوند از صعود به قله‌های بالاتر باز می‌مانند. اعضای تیم، كسی را كه بتواند آنان را بالا ببرد، و بر توان و ظرفیت آنها بیفزاید دوست دارند و می‌ستایند. كسانی كه یاران تیمی خود را پر و بال می‌دهند و راه رشدشان را می‌گشایند چند ویژگی مشترك دارند :
الف - یاران تیمی خود را قدر می‌شناسند.
ب - ارزشهای یاران تیمی را بالا می‌برند.
پ- قدر و منزلت یاران تیمی را بالا می برند.
ت - به دیگران بال و پر می‌دهند قبل از آنكه خود بال و پر گشایند.
حقیقت این است كه مردم همیشه به كسی كه بزرگشان كند نزدیك می‌شوند و از كسی كه از قدرشان بكاهد دوری می‌جویند. (105)

9- مشتاقند :

كاری بزرگ بدون اشتیاق انجام نشده است. هیچ چیز جای اشتیاق را نمی‌گیرد. تیمی كه محفل مشتاقان باشد نیرویی شگرف می‌یابد، و چنین نیرویی منشاء قدرت می‌شود. آدمهای موفق می‌دانند كه نگرش انسان دست خود اوست و اشتیاق بخشی از آن است. آنان كه دست روی دست می‌گذارند تا نیرویی از خارج اشتیاق‌شان را برانگیزد ریزه‌خوار دیگرانند.
اگر بازی را آغاز نكنید برنده نمی‌شوید. بر ترس غلبه كنید. برای غلبه بر ترس، باید ترس را احساس كنید و بعد دست به عمل بزنید. راه شكستن دور ترس فقط این است كه با ترس روبرو شویم و سپس گامی عملی برداریم. همین‌طور اگر بخواهیم از مشتاقان باشیم، باید در این راه گام برداریم. (116)

10- قصدی و هدفی دارند :

زندگی كردن با عقاید جهانیان آسان است، فرو رفتن در لاك عقاید و افكار خویش نیز آسان است. اما انسان بزرگ كسی است كه هم در میان جمع باشد و هم استقلال رأی و فكر خود را حفظ كند.
تیمی موفق می‌شود كه اعضای آن برای رسیدن به مقصد مصمم باشند و هوش و حواسشان به كارشان باشد. نویسنده از قول ‹‹ویتنی›› نخستین رئیس آزمایشگاه پژوهشی جنرال الكتریك گفته است : " بعضی از مردم هزاران دلیل می‌‌آورند كه چرا كاری را كه می خواهند انجام دهند نمی‌توانند در صورتی كه فقط یك دلیل نیاز دارند كه چرا می‌توانند." (126)
طول عمر ما دست خود ما نیست، اما صرف عمر دست خود ماست. اگر هدفی و مقصودی را دنبال كنیم، از عمر و استعدادی كه خداوند به ما داده نهایت استفاده را خواهیم كرد. (131)

11- احساس رسالت می‌كنند :


راز كامیابی، پایداری در راه است. كسی كه "چرا"یی دارد كه برای آن زندگی می‌كند تقریباً "چگونه‌" ای را تحمل می‌كند. یاران تیمی كه رسالتی را بر دوش خود احساس می‌كنند و خود را نسبت به تیم متعهد ساخته باشند می‌گذارند كه رهبر تیم وظیفه رهبری خود را انجام دهد.
نویسنده برای آنان كه احساس رسالت می‌كنند چهار ویژگی را شناسایی و معرفی كرده است :
الف - مقصد تیم را می‌دانند
ب - می گذارند كه رهبر تیم، رهبری كند
پ - اول توفیق تیم را می‌خواهند بعد توفیق خود را
ت - به هر كاری كه لازم باشد دست می‌زنند تا رسالت خود را انجام دهند. (140)

12- آماده‌اند :

آمادگی، تفاوت بین برد و باخت است. دستاوردهای چشمگیر، حاصل آمادگی عادی و معمولی است . آمادگی از آنجا آغاز می شود كه بدانید برای چه چیزی آماده می‌شوید. برای توفیق در هر كار و كوششی باید خود را از نظر جسمی آماده كنید. اما باید به خود، به تیم خود و به شرایط موقعیتی كه در آن هستید نیز نگرشی مثبت داشته باشید. هنری فورد عقیده داشته است كه راز كامیابی بیش از هر چیز دیگر در آمادگی است. آمادگی ایجاب می‌كند كه به سیر حركت آینده بیندیشیم به طوری كه اكنون در یابیم كه بعدها چه نیازی داریم. (153)

13- با یاران تیم می‌جوشند :

آن كس كه عقاید خویش را بیشتر از یاران تیم دوست دارد و عقیده‌های خود را پیش می‌برد، تیم را از حركت باز می دارد. وقتی كه پای مناسبات به میان می‌آید همه چیز با احترام و ارج نهادن دیگران آغاز می‌شود. جورج‌مك دوفالد شاعر اسكاتلندی عقیده دارد : كسی كه به من اعتماد می‌كند از كسی كه مرا دوست دارد گامی فراتر نهاده است. (163)

14- در پی ارتقاء خویشند :

ارتقای شما، ارتقای تیم است. چنان بیاموزید كه گویی عمری جاودانه دارید. چنان زندگی كنید كه گویی همین فردا پایان عمر شماست. نویسنده از قول مدیرعامل جوان نوكیا در ارتباط با ارتقاء می نویسد كه استراتژی او دو خط را دنبال می‌كرد. نخست تصمیم گرفت كه تلاشهای سازمان را در فناوری اطلاعات متمركز سازد. كار مهم دیگر این بود كه به آدمها توجه كند. زیرا او تشخیص داد كه ارزش شركت به منابع انسانی است و نه به منابع طبیعی. او می‌گوید : آموزش مدام حق هر كسی است كه در آن شركت كار می‌كند. (173)

15- از خود گذشته‌اند :

جایی كه تیم باشد، منی در كار نیست. یك شاعر به شوخی گفته است : ما را خدا برای این خلق كرده است كه به دیگران نیكی كنیم. دیگران اینجا چه می‌كنند، نمی‌دانم. هیچ تیمی توفیق نمی‌یابد، مگر اینكه هر كس دیگری را بر خود مقدم بدارد. از خود گذشتگی آسان نیست. اما لازم است. بذر از خودگذشتگی را چگونه در بستر ذهن خود می‌پاشید این كار را با گامهای زیر بردارید (189)
الف - بخشنده و گشاده دست باشید
ب - سیاست بازی را كنار بگذارید
پ - وفادار باشید
ت - به وابستگی متقابل بیش از استقلال ارج نهید.

16- مشكل گشایند :

دنبال درد نگردید، درمان را پیدا كنید. نویسنده از قول آلفرد مونتاپرت می‌نویسد اكثر مردم دشواریها را می‌بینند، اما شما ر كسانی كه هدفها را می‌بینید اندك است، تاریخ كامیابی را اینها رقم می‌زنند.
تیپ شخصیتی ما ، پرورش و تربیت ، و تاریخچه زندگی شخص ما تعیین می كند كه تا چه حد مشكل‌گشا هستیم. اما البته هر كسی می‌تواند اهل یافتن راه‌حل باشد. به حقایقی توجه كنید كه همواره راه‌حل جویان و مشكل گشایان تشخیص داده‌اند:
الف - مشكلات، تصویرهای ذهنی ما هستند
ب - همه مشكلات قابل حل هستند
پ - مشكلات، آن چنان را آن چنان‌تر می‌كنند.
در رویارویی با مشكلات چهار راه در پیش دارید : فرار از مشكل، مبارزه با مشكل، فراموش كردن مشكل با رویارویی با آن ، انتخاب شما كدام است. (200)

17- پی‌گیر و نستوه‌اند :

هرگز میدان را ترك نكنید. دور را دیدن یك چیز است و رفتن به آنجا چیز دیگری. آدمهای نستوه به بخت، سرنوشت یا قضا و قدر متكی نیستند و وقتی كه شرایط دشوار می‌شود، از كار دست نمی‌كشند. می‌دانند كه روز جهد و كوشش، روز و ادادن نیست. توماس ادیسون می‌گفت : من از جایی آغاز می‌كنم كه آخرین نفر رها كرده است. (213)
نویسنده از قول ‹‹ ویلیامز›› می‌نویسد : اگر سختكوش باشید از پنجاه درصد مردم - آمریكا جلو افتاده‌اید، اگر صادق باشید از چهل درصد دیگر پیش می افتید و ده درصد دیگر در نظام اقتصاد آزاد، جنگی است با چنگ و دندان.

 در پایان مترجم نظر داده :

خوشا به حال جامعه‌ای كه در آن صداقت مایه كامیابی باشد و بدا به حال مردمی كه در بین آنها صداقت مایه ناكامی باشد

مقالات مرتبط :
- چگونه تیم پروژه انتخاب كنیم ؟
- مهارت ‌های ارتباطی خود را تیز کنید
- شش مرحله گسترش روابط عمومی