تبلیغات
بانک اطلاعاتی مهندسی صنایع

  • مدیریت

با توجه به اینکه سایت های آپلود سنتر اکثرا ف ی ل ت ر  شده اند ، لذا عکس ها و بعضی از فایل های موجود دچار مشکل است ، با عرض پوزش از شما ، در اسرع وقت لینک ها را اصلاح خواهیم کرد.

-  چنانچه در دانلود مقالات ، جزوه ها و ... موجود با مشکلی مواجه شدید ، میتوانید از طریق فرم تماس با ما یا قسمت نظرات مربوط به همان مطلب ، درخواست لینک دانلود دیگر نمایید

آشنایی با انواع تله های تستی در سوالات کنکور ( چهار گزینه ای )

 

عنوان مقاله : آشنایی با انواع تله های تستی در سوالات کنکور ( چهار گزینه ای )

نویسنده :

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.طراحان کنکورهای مختلف ( به طور کلی امتحانات 4 گزینه ای جامع ) در طراحی تست ها از تله ها و ترفند هایی برای گمراهی شرکت کنندگان استفاده می کنند ، که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم .

برای مطالعه ی کامل این مقاله بروی ادامه مطلب کلیک نمایید ...


طراحان کنکورهای مختلف ( به طور کلی امتحانات 4 گزینه ای جامع ) در طراحی تست ها از تله ها و ترفند هایی برای گمراهی شرکت کنندگان استفاده می کنند ، که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم .تله ی 1 : طراح با ترتیب گزینه ها ، می تواند شما را به اشتباه بیندازد !

علی القاعده هر چهار گزینه ی یک تست از ارزش و موقعیت مساوی برخوردارند ولی عملا ترتیب خواندن گزینه ها (1 تا4 ) با عث ایجاد تفاوتهایی در برداشت ذهنی ونگرش ما در مورد این چهار گزینه می شود. مثلا اگر هنگام خواندن گزینه ها احساس کنیم که گزینه ی اول صحیح است ، این احساس باعث می شود که به سایر گزینه ها اصلا یا به اندازه ی کافی توجه نکنیم. از طرف دیگر ، اگر گزینه ی 1 یک گزینه ی به ظاهر غلط باشد وما به محض خواندن آن احساس کنیم که این گزینه نمی تواند صحیح باشد ، به احتمال زیاد یکی از سه گزینه ی غلط باقی مانده را انتخاب خواهیم کرد. حال به بررسی دقیقتر این دو مورد می پردازیم :


حالت اول : گزینه های غلط به ظاهر درست

در مورد چنین تستهایی ، طراح گزینه های نخستین تست را به نحوی انتخاب می کند که فریبندگی زیادی به عنوان گزینه ی صحیح داشته باشند. در این حالت ، داوطلب ممکن است که با مطالعه ی این گزینه ها واحساس صحیح بودن آنها ، اصولا گزینه های دیگر را نخواند ویا اینکه احساس درست بودن این گزینه ها ، مانع شود که در مورد گزینه های دیگر تصمیم گیری صحیحی داشته باشد.


حالت دوم : گزینه های درست به ظاهر غلط

گرفتار نشدن در این نوع تله ها ، دشوارتر است. علت این امر به یک نکته ی بسیار ظریف روانشناختی باز می گردد. پیش از اینکه هیچکدام از گزینه های یک تست را به عنوان گزینه ی غلط کنار بگذاریم ، احتمال صحیح بودن هر یک از گزینه ها یک چهارم است. در حالی که مثلا بعد از رد کردن یک گزینه ، احتمال درست بودن هریک از گزینه ها ی بعدی یک سوم است. به عبارت دیگر، در موردگزینه ی 1 ، احتمال درست بودن 25% واحتمال درست نبودن 75% است.در حالی که بعد از رد کردن گزینه ی 1،احتمال درست بودن گزینه ی 2، 33% واحتمال غلط بودن این گزینه ،66% است. در نتیجه، ما از نظر ذهنی برای کنار گذاشتن گزینه ی 1،به عنوان گزینه ی غلط آمادگی بیشتری داریم. حال اگر گزینه ی 1 پاسخ سوال باشد وطراح با تمهیداتی ، آن را گزینه ی غلط جلوه دهد وما به محض خواندن گزینه ی 1 آن را ردکنیم وبه سراغ سایر گزینه ها برویم ، احتمال زیادی دارد که یکی از این سه گزینه ی غلط را انتخاب کنیم واصولا دوباره در مورد گزینه ی 1 فکر نکنیم.تله ی دوم : طراح با استفاده از کلمات و عبارات گمراه کننده داوطلب را گمراه می کند!

صورت سوال نیز ممکن است به علت داشتن عبارات منحرف کننده ذهن وتفکر داوطلب را به مسیری اشتباه هدایت کند. در این حالت، کاملا ممکن است که با وجود اطلاعات علمی کافی در مورد سوال ، نتوانیم انتخاب درستی بین گزینه ها داشته باشیم. در این دسته از تستها پیشنهاد می شود که صورت تست را یکبار بصورت آهسته وکلمه به کلمه مطالعه فرمایید.


تله ی سوم : طراح با آوردن اطلاعات زائد در تست، ذهن داوطلب را منحرف می کند!

گاه طراح می کوشد با آوردن اطلاعات زائد ، ذهن داوطلب را منحرف کند.

مثال : کدام ماده در هسته ی فیبرو پلاست رمزی ندارد ؟

1) کلاژن

2) فیبرونکتین

3)الاستین

4) اسید هیالورونیک ( کنکور سراسری 77)

گزینه های این تست اجزاء تشکیل دهنده ی زمینه ی خارج سلولی بافتهای جانوری هستند . می دانیم که رمزهای لازم برای سنتز هر یک از پروتئینها ی بدن ( ژنها ) در هسته ی تمامی سلولهای یک موجود پر سلولی ( از جمله فیبروبلاستها ) وجود دارد در نتیجه ، طرح این سوال در مورد یک نوع سلول خاص کاملا بی مورد است . نکته ی اصلی این است که اسید هیالورونیک یک قند است و در نتیجه ژن ندارد و طراح با آوردن نام یک نوع سلول خاص ، سعی در منحرف کردن ذهن ما از این نکته دارد.


تله ی چهارم : معمولا نکات کوچک مورد بی توجهی قرار می گیرد.

در مورد بعضی از تستها نکات خیلی ظریفی وجود دارد که بی توجهی به آنها موجب از دست رفتن ا متیاز تست می شود. به عنوان مثال در فیزیک وجود کلماتی مثل از حال سکون ( نشاندهنده ی اینست که جسم سرعت اولیه نداشته است).
عزیزان ، به طور کلی تستهای کنکور دارای راه حل طولانی نمی باشند. مطمئن باشید اگر در یک تست راه حل شما بیش از حد به درازا بکشد نکته ای در تست وجود دارد که از دید شما مخفی مانده است .حتما به کلمات کلیدی موجود در تستها دقت فرمایید.


تله ی پنچم : می توان از پیش زمینه ی ذهنی داوطلب برای به تله انداختنش استفاده کرد.

گاه طراح از پیش زمینه ی ذهنی داوطلب برای منحرف کردن ذهن او از پاسخ صحیح استفاده می کند.در این روش طراح می کوشد با ایجاد گزینه های نزدیک به هم در یک تست ذهن داوطلب را مغشوش سازد. برای مبارزه با این تله بعد از خواندن یک تست ابتدا جواب آن را در ذهن خود بیاورد و بعد به مطالعه ی گزینه ها بپردازد یعنی اول در ارتباط با سوال فکر کنید وقتی مطلب فوق در ذهن شما جای گرفت با مطالعه ی دقیق گزینه ها گزینه ی صحیح را انتخاب نماید.


تله ی ششم : اصولا داوطلبان کنکور افراد خوش باوری هستند !


در بعضی از تستها ، طراح سوال را به شکلی مطرح می کند که داوطلب وقوع واقعه ی ناممکنی را باور می کند . در واقع در این موارد ، خوش باوری داوطلب واعتماد او به طراح باعث می شود که نکته ی اصلی تست از نظر دور بماند.


تله ی هفتم : کلمات و عبارات مشابه به سادگی با هم اشتباه می شوند!


ممکن است طراح با استفاده از کلمات وعباراتی که از نظر آوایی یا معنایی به یکدیگر شباهت دارند گزینه ی نا درستی را در نظر ما موجه جلوه دهد.


منبع : گروه آموزشی ذهن طراح