تبلیغات
بانک اطلاعاتی مهندسی صنایع

  • مدیریت

با توجه به اینکه سایت های آپلود سنتر اکثرا ف ی ل ت ر  شده اند ، لذا عکس ها و بعضی از فایل های موجود دچار مشکل است ، با عرض پوزش از شما ، در اسرع وقت لینک ها را اصلاح خواهیم کرد.

-  چنانچه در دانلود مقالات ، جزوه ها و ... موجود با مشکلی مواجه شدید ، میتوانید از طریق فرم تماس با ما یا قسمت نظرات مربوط به همان مطلب ، درخواست لینک دانلود دیگر نمایید

بررسی مقایسه ای مدیریت دعاوی در قراردادهای فیدیك (FIDIC)

 

عنوان مقاله : بررسی مقایسه ای مدیریت دعاوی در قراردادهای فیدیك (FIDIC)

نویسنده : داود طاهری خرم آبادی ، اویس رضوانیان

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.در این مقاله پس از معرفی اجمالی فدارسیون بین المللی مهندسین مشاور (FIDIC) و انواع قراردادهای سه گانة آن و ضمن بازخوانی مفهوم مدیریت دعاوی و جایگاه آن در دانش مدیریت پروژه و ... بررسی می شود.

برای مطالعه ی کامل این مقاله بروی ادامه مطلب کلیک نمایید ...

چكیده

مدیریت دعاوی عمری به درازای قراردادها دارد. شاید حتی در ساده ترین و پیش پاافتاده ترین قراردادها نیز امكان طرح دعوی و بروز ادعاهایی از سوی طرفین وجود داشته باشد. اگرچه به باور صاحبنظران، در هیچ قراردادی نمی توان احتمال بروز دعاوی را از سوی طرفین از میان برد، اما م یتوان با شناسایی بهنگام مخاطرات و ریسك های قرارداد و نقاط همچنین مستعد بروز دعوی، تا حد زیادی از رخداد آن جلوگیری كرده و در صورت بروز نیز مسؤول آن را شناسایی نمود.

در این مقاله پس از معرفی اجمالی فدارسیون بین المللی مهندسین مشاور (FIDIC) و انواع قراردادهای سه گانة آن و ضمن بازخوانی مفهوم مدیریت دعاوی و جایگاه آن در دانش مدیریت پروژه، بررسی مقایسه ای میان انواع دعاوی در هر یك از قراردادهای ساخت، طرح و ساخت و كلیدگردان انجام می گیرد كه در آن ضمن برشماری عناوین دعاوی و مرجع قراردادی آن در شرایط عمومی پیمان، طرف مستحق برای طرح دعوا معرفی شده است. همچنین در ادامه، راهكارهای فیدیك و استاندارد مدیریت پروژه برای رسیدگی به دعاوی در نمودارهای مجزایی به تصویر كشیده شده است كه این راهكارها از ساد هترین و مسالمت آمیزترین شیوه ها تا سختگیرانه ترین آن ها را در بر می گیرد.

بررسی مقایسه ای این قراردادها از نگاه طرح دعوی، به مدیران این امكان را م یدهد كه در انتخاب شیوة واگذاری، ابزار مناسبی در اختیار داشته و نیز پیش از شروع كار، برآورد واق عبینانه ای را از دعاوی محتمل در پروژه فراهم آورند. همچنین نمودارهای انتهایی نیز این مزیت را دارند كه شیوه های مناسب را برای مواجهه با دعاوی معرفی كرده و در صورت التزام به این شیوه ها، احتمال بروز برخوردهای غیرضروری و نامتناسب را در زمان طرح دعاوی به نحو چشمگیری كاهش می دهند.


متن کامل مقاله ی فوق را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید :

مقالات مرتبط :
- متدلوژی RUP چیست ؟
- مدیریت اختلاف در پروژه
- چالش های متعارف در مدیریت پروژه و نكاتی در رفع آن